Lansare eveniment preinaugural ECCA

Centrul Cultural Clujean anunță începerea programului preinaugural al Centrului European de Artă Contemporană, care va fi deschis la Cluj în 2020. Programul, derulat sub genericul „Breaking Views. Memorie în construcție | Viitor în aşteptare”, este organizat de CCC cu sprijinul unora dintre cele mai reprezentative instituții de artă ale orașului: Universitatea de Artă și Design, Uniunea Artiștilor Plastici, Fabrica de Pensule, Departamentul de Cinematografie și Media al Facultății de Teatru și Televiziune a UBB și Federația Galeriilor și Artiștilor din Fabrica de Pensule.

Centrul European de Artă Contemporană (ECCA) va fi funcționa la Cluj din 2020, sub forma unei instituții-pionier finanțată în mare parte din bani publici și cu o conducere asigurată printr-un parteneriat între operatorii locali relevanți. ECCA va fi primul spațiu din regiune capabil să expună lucrări de anvergură, să arhiveze lucrări de artă și să testeze noi modele de curatoriat, de programare culturală și de asumare a unui rol activ ar artei în societate. Își propune să scrie istoria artei est-europene și să stabilească o relație semnificativă cu publicul.


„Breaking Views. Memorie în construcție | Viitor în aşteptare” este un proiect colectiv care propune o serie de expoziții, intervenții în spațiul public, dezbateri şi conferințe reunite sub un generic care în egală măsură se doreşte recuperator, dialogic şi programatic. Această temă introduce o parte din direcțiile strategice de abordare artistică şi culturală ale proiectului Centrului European de Artă Contemporană. Mai exact, racordul cu elementele socio-culturale ale actualității, recuperarea şi valorificarea memoriei, racordarea la potențialul civic şi economic al comunității şi articularea unui discurs expozițional constructiv şi colaborativ.

 

26 octombrie – 25 noiembrie | 11 muzee și galerii ale Clujului

Secțiunea Breaking Rules, curatoriată de UAD și UAP

 

6 noiembrie – 10 decembrie | Galeria Plan B, Biblioteca Academiei, Clujhub

Secțiunea Breaking Views, curatoriată de Federația Fabrica de Pensule

 

16-25 noiembrie, în autobuzele și vitrinele orașului

Secțiunea Breaking Views, curatoriată de Departamentul de Cinematografie și Media al UBB

 

17 noiembrie – 15 decembrie | Centrul de Interes

Secțiunea Noul Locatar, curatoriată de Federația Galeriilor și Artiștilor din Fabrica de Pensule

 

17 noiembrie | Atelierele UAP din strada Albac

Secțiunea Ateliere Deschise, curatoriată de Uniunea Artiștilor Plastici

 

24-25 noiembrie | Casa Matei

Conferința „Modele instituționale”, organizată de Centrul Cultural Clujean

 

25 noiembrie | garnizoana ECCA

Finisaj – Proiecție video 3D „Embodymento” și concert, organizate de Centrul Cultural Clujean

 

Pentru detalii și înscrieri, urmăriți evenimentul de pe Facebook.

Proiectul Breaking Views. Memorie în construcție | Viitor în aşteptare, program preinaugural al Centrului European de Artă Contemporană, este un proiect al Centrului Cultural Clujean, realizat în colaborare cu Universitatea de Artă și Design, Uniunea Artiștilor Plastici, Universitatea Babeș-Bolyai, Federația Fabrica de Pensule, Federația Galeriilor și Artiștilor din Fabrica de Pensule, cu sprijinul Primăriei și Consiliului Local Cluj-Napoca. Parteneri: Consiliul Județean Cluj, Banca Transilvania, Evozon, Restaurantele Hugo.

 

Accessibility Toolbar

Scroll to Top