Voices of Culture – Raportul privind implicarea publicurilor digitale

Pe 2 iunie a fost publicat cel mai recent raport Voices of Culture*, care se referă la implicarea publicurilor digitale printr-o mai bună utilizare a datelor de către actorii culturali. Prin prisma experiențelor avute în perioada pandemiei de COVID-19, discuțiile s-au concentrat mai ales asupra lecțiilor învățate despre practicile culturale digitale, având în perspectivă o mai bună cunoaștere a diferitelor categorii de public, creșterea acestuia (numeric și ca diversitate), moduri de a colecta și a administra datele despre audiențele digitale.

Centrul Cultural Clujean, alături de alte 34 organizații publice și private din diverse state europene, a participat în perioada noiembrie 2021 – aprilie 2022 la discuții care au condus la redactarea textului. O dezbatere cu reprezentanți ai Comisiei Europene plecând de la cele mai importante teme și propuneri a avut loc pe 26 aprilie la Bruxelles.

Raportul discuțiilor prezintă o serie de observații și de recomandări adresate operatorilor culturali din Uniunea Europeană și Comisiei Europene. Cele trei capitole se referă la:

  • Revenirea după COVID-19, impactul asupra consumului cultural prin mijloace digitale și rolul UE în
    asistarea organizațiilor culturale.
  • Managementul publicurilor digitale și rolul de sprijin al UE.
  • Aspecte referitoare la colectarea și managementul datelor din perspectiva adresării de publicuri
    noi și existente prin mijloace digitale (cu accent pe categoriile defavorizate din punct de vedere
    digital).

Voices of Culture este o platformă de dialog între sectorul cultural și Comisia Europeană. În prezent
este gestionată de către Institutul Goethe de la Bruxelles. Centrul Cultural Clujean a fost selectat să
participe la trei ediții ale dialogului structurat tematic: „Cultura și obiectivele de dezvoltare durabilă:
provocări și oportunități” (2020), „Statutul și condițiile de muncă ale artiștilor și profesioniștilor din
domeniul cultural și creativ” (2021), „Implicarea publicurilor digitale in sectoarele culturale –
îmbunătățirea datelor despre audiențe”[en. (Re)-Engaging Digital Audiences In The Cultural Sectors
Improving Audience Data]. 

Accessibility Toolbar

Scroll to Top
Fii primul care află știrile de ultimă oră

Abonează-te la newsletter-ul nostru și fii la curent cu tot ce se întâmplă la CCC!