București, 5 martie 2021

Către Guvernul României

   În atenția
   Premierului Florin Cîțu
   Ministrului Culturii Bogdan Gheorghiu
   Ministrului Sănătății Vlad Voiculescu
   Coordonatorului CNCAV Valeriu Gheorghiță

RE: Etapa a 3-a vaccinare pentru sectorul cultural

   Stimate domnule Premier Florin Cîțu,
   Stimate domnule Ministru Bogdan Gheorghiu,
   Stimate domnule Ministru Vlad Voiculescu,
   Stimate domnule Doctor Valeriu Gheorghiță,

Domeniul cultural este unul dintre sectoarele cele mai afectate de pandemia cu virusul SARS-CoV-2. Actuala criză sanitară împreună cu limitarea activităților culturale a adus prejudicii importante activităților culturale derulate de toți operatorii culturali din mediul asociativ și privat, dar și teatrelor și instituțiilor publice de cultură, bibliotecilor, muzeelor, precum și tuturor artiștilor și lucrătorilor culturali.

Ne adresăm dumneavoastră cu privire la demararea în data de 15 martie 2021 a înscrierilor pentru etapa a 3-a de vaccinare. Conform strategiei de vaccinare a Guvernului României (https://vaccinare-covid.gov.ro/vaccinarea-sars-cov-2/procesul-de-vaccinare-in-romania/),  artiștii și lucrătorii din sectorul cultural sunt considerați o categorie profesională care ar trebui să fie vaccinată cu prioritate, în etapa 3-a, din cauza riscului de infectare permanent aferent activității derulate, dar și în relație cu publicul cu care aceasta vine în contact. Astfel, conform strategiei respective, artiștii și lucrătorii culturali sunt programați cu prioritate la vaccinare, în debutul etapei a 3-a de vaccinare, respectiv (v) lucrătorii din domeniul spectacole, activităţi culturale şi recreative;xi) lucrătorii din domeniul muzeal şi al colecţiilor publice;(xii) lucrătorii din biblioteci.

Recent, în conferința de presă din data de 2 martie, susținută de dl. Valeriu Gheorghiță, președintele Comitetului Național de coordonare a activităților privind vaccinarea împotriva SARS-CoV-2, au fost oferite informații privind înscrierea pe lista de așteptare a persoanelor din cadrul etapei a 3-a de vaccinare, care se va face fără înscrierea cu prioritate a artiștilor și lucrătorilor culturali (https://www.facebook.com/304735519648377/videos/1111937695886560), ci exclusiv în ordinea cronologică a înscrierii pe lista de așteptare.

Prin prezenta solicităm să susțineți prioritatea vaccinării artiștilor și lucrătorilor culturali, așa cum a fost realizată de exemplu și pentru sistemul educațional. Acest lucru poate fi realizat cu ușurință:

  1. a) prin implementarea în platforma de vaccinare a priorității categoriilor la care ne referim, așa cum s-a procedat și pentru categoriile din etapa a 2-a de vaccinare.
  2. b) prin crearea unor centre dedicate, fixe sau mobile, pentru sectorul cultural, similar cu cele din sistemul educațional.

Propunem ca înscrierea să fie realizată fie prin corelarea datelor operatorilor culturali din Registrul Sectorului Cultural cu platforma de vaccinare, fie în cazul artiștilor și lucrătorilor independenți, printr-o declarație pe proprie răspundere.

De asemenea, vă rugăm să luați în considerare asociațiile profesionale care reprezintă atât lucrătorii, cât și artiștii din sectorul cultural, și vă rugăm sa creați posibilitatea ca acestea să poată deveni entități ce pot facilita programarea membrilor pe care îi reprezintă, eficientizând astfel procesul și facilitând accesul la vaccinare în etapa 3-a artiștilor și lucrătorilor culturali independenți.

Dorim să menționăm că în luna februarie, în cadrul etapei a 2-a de vaccinare, o serie de instituții culturale aflate în subordinea Ministerului Culturii au avut deja prioritate la vaccinare, conform unei anchete de mass-media (https://www.libertatea.ro/stiri/cum-au-ajuns-actorii-de-la-teatrul-national-bucuresti-sa-se-poata-vaccina-acum-in-timp-ce-alti-artisti-o-pot-face-abia-la-vaccinarea-generala-nu-e-aceeasi-expunere-nu-e-acelasi-job-3419313), lucru care a creat deja o discriminare la nivelul sectorului cultural.

Vaccinarea întregului sector cultural în deschiderea etapei a 3-a este o măsură urgentă și extrem de necesară care va oferi un sprijin direct acordat acestui sector puternic afectat de pandemia COVID și va permite reluarea activităților culturale în condiții de siguranță, oferind publicului larg o mai mare încredere în participarea la evenimente.

Vă mulțumim pentru atenție și pentru sprijinul acordat.

Cu deosebită considerație,

  1. Cosmin Manolescu, coregraf, Fundația Gabriela Tudor
  2. Ștefan Teișanu, Rarița Zbranca, Corina Bucea, Centrul Cultural Clujean
  3. Corina Șuteu, Oana Radu, Insula 42
  4. Raluca Iacob, Asociația MetruCub – Resurse pentru cultură
  5. Diana Marincu, Fundația Art Encounters
  6. Cristian Hordilă, Asociația Festivalul de Film Transilvania
  7. George Pleșu, Asociația Culturală AltIași
  8. Ingo Tegge, Centrul Cultural German Cluj-Napoca
  9. Monica Sebestyen, Asociația ARTA în dialog
  10. Mihai Pop, Galeria Plan B
  11. Iulia Pop, Overground Music
  12. Ilinca Ghișoiu, Overground Music 
  13. Dan Fințescu, Eventer Agency
  14. Nona Șerbănescu, Asociația pentru Promovarea Artelor Contemporane
  15. Alex Niculescu, Sandwich artist-run-space
  16. Ștefania Ferchedău, Asociația Institutul Prezentului
  17. Ștefan Hadăr, Spectrumm Sounds
  18. Alexandra Balasoiu, Indie Box
  19. Denis Bolborea, Asociatia Viu Grai
  20. Mariana Gavriciuc, Asociatia Delazero 
  21. Cristina Bobe, Asociația SMART MED 
  22. Beatrice Popescu, manager cultural 
  23. Katia Pascariu, actriță
  24. Dan Angelescu, Asociația Infinite Conversation
  25. Irina Radu, Asociația Infinite Conversation
  26. Cristina Vasilescu, Asociația Infinite Conversation
  27. Alex Teioșanu, Asociația Nord
  28. Alin Vaida, Asociația Fapte
  29. Anamaria Pravicencu, Asociația Jumătatea plină
  30. Alex Călin, actor
  31. Simina Corlat, Federația Fabrica de Pensule
  32. Ștefan Ghenciulescu, arhitect, Zeppelin
  33. Daniel Ivașcu, Asociația Culturală Isvor
  34. Stanca Jabenițan, Asociația Centrul Multimedia Teatru FiX
  35. Arhire Florin, lucrator cultural, artist independent
  36. Andreea Novac, coregraf
  37. Lucian Pavel, actor
  38. Cristina Lilienfeld, AREAL – spațiu pentru dezvoltare coregrafică
  39. Butucel Roxana Patricia – Asociația Industrii Creative
  40. Camelia Neagoe, Asociația Delazero
  41. Mugur Grosu, scriitor, performer, editor Zeppelin
  42. Theodor Ivan, actor, Trupa de teatru IDIOT, Teatrul din Stejar
  43. Vlaicu Golcea, compozitor, liber profesionist
  44. Beatrice Tudor, coregraf, dansator, manager de proiect
  45. Răzvan Scurtu, Asociatia Transylvanian Cultural Development
  46. Gianina Cărbunariu, regizoare și dramaturgă, directoare a Teatrului Tineretului din Piatra Neamț
  47. Cristiana-Ștefania Culiță, artist vizual, muzeograf la MAV Galați
  48. Tiberiu Enache, actor
  49. Alexandra Felseghi, dramaturg
  50. Bogdan Nedelcu – ALIS – Asociația Lucrătorilor în Industria Spectacolului
  51. Gina Serbanescu – Critic de artele spectacolului
  52. Radu Popescu, regizor, dramaturg, fondator Bucharest Fringe și Teatrul Apropo 
  53. Cristina Modreanu, critic și curator, Asociația Română pentru Promovarea Artelor Spectacolului 
  54. Ștefan Sava, artist și manager cultural, Asociația Salonul de proiecte
  55. Ilinca Manolache, actriță
  56. Ana Maria Plugaru, director general – adjunct, Teatrul Tineretului, Piatra Neamț
  57. Corina Grigoraș, actrița, Teatrul Tineretului, h679Piatra Neamț
  58. Rodica Negrea – actriță
  59. Mircea Postelnicu, actor, Teatrul Tineretului, Piatra Neamț 
  60. Robert Bălan, regizor, actor, Asociația Art No More
  61. Tavi Voina, actor 
  62. Ruxandra Maniu, actriță 
  63. Mihai Calin, actor
  64. Ecaterina Hâțu, actriță
  65. Anca Florea, Manager Teatrul Masca, București
  66. Anna Popa, manager Teatrul Andrei Mureșanu SF, Gheorghe
  67. Mona Nicoară, regizor film
  68. Andrei Merchea, actor, Teatrul Tineretului, Piatra Neamț 
  69. Laura Trocan, producatoare independentă
  70. Catalina Balalau, actriță
  71. Oana Stoica, critic 
  72. Nora Covali, actriță, Teatrul Tineretului, Piatra Neamț
  73. Vlad Socea, consultant artistic
  74. Doru Talos, actor, manager cultural
  75. Raul Coldea, regizor
  76. Oana Mardare, actriță, manager cultural
  77. Guido Janssens, președinte AROC (Asociația Română a Organizatorilor de Concerte și Evenimente Culturale)
  78. Petro Ionescu, dramaturgă
  79. Istvan Teglas, actor
  80. Andreea Capitanescu, curator, coregraf, manager cultural
  81. Mihai Păcurar, artist
  82. Cosovanu Paul-Ovidiu, actor, Teatrul Tineretului, Piatra Neamț
  83. Raluca Voinea, Asociația TRANZIT.RO 
  84. Marius Manole, actor
  85. Ovidiu Zimcea, compozitor/videograf
  86. Maria-Luiza Dimulescu, coregraf, dansator
  87. Simona Deaconescu, Asociația Tangaj Dance
  88. Vlad Petri, regizor film
  89. Sebastian Gheorghiu, manager cultural
  90. Vlad Alexandrescu, profesor, Universitatea din București 
  91. Matei Dumitriu, artist
  92. Daniel Popa, actor / director artistic Doctor’s Studio (asociatie culturala)
  93. Arcadie Rusu, coregraf, manager LINOTIP
  94. Ioana Marchidan, coregraf, director artistic LINOTIP
  95. Miki Braniște, manager cultural, curator, Asociația Colectiv A
  96. Radu Apostol, regizor, Centrul Replika
  97. Mihaela Michailov, dramaturgă, Centrul Replika
  98. Viorel Cojanu, actor, manager cultural, Centrul Replika
  99. Silvana Negruțiu, actriță, Centrul Replika
  100. Mihaela Rădescu, actriță, Centrul Replika
  101. Oana Muresan, coregraf,dansator
  102. Gheorghe Cristian, actor 
  103. Selma Dragoș, dramaturg
  104. Georgia Țidorescu, curator, Fundația Art Encounters
  105. Dana Sarmeș, Asociația Culturală Contrasens
  106. Teo Papadopol, artist, lucrător cultural
  107. Helga Thies, Federația Fabrica de Pensule
  108. Theia Golea, Federația Fabrica de Pensule
  109. Iacob Cristian, Federația Fabrica de Pensule
  110. Răzvan Anton, Federația Fabrica de Pensule
  111. Mihai Iepure Gorski, Federația Fabrica de Pensule
  112. Bianca Băilă, lucrător cultural
  113. Albert Maria, lector universitar, UAT Tg- Mureș
  114. Georgia Bacinschi, Fundația Art Encounters
  115. Bogdan Zamfir, actor
  116. Magda Radu, Asociația Salonul de proiecte
  117. Marian Ivan, Galeria Ivan
  118. Petrov Pusha, artist vizual
  119. Alexandra Croitoru, Asociația Salonul de proiecte
  120. Diana Ursan, Galeria Ivan
  121. Vlad Nancă, artist
  122. Mateescu Gabriela, Asociatia Nucleu 0000
  123. Oana Hodade, artistă
  124. Nona Inescu, artistă
  125. Andreea Iager-Tako, Asociația Casa PLAI 
  126. Alexandra-Maria Rigler, manager cultural 
  127. Norbert Tako, Centrul Cultural PLAI 
  128. Paula Niculescu, actriță
  129. Roxana Gamarț. Galeria Moebius
  130. Ovidiu Dajbog-Miron, manager cultural
  131. Mihaela Cîrjan, Asociația MATKA
  132. Sarah Muscalu, artist
  133. Nanculescu Cristian, artist 
  134. Nitis Olivia, curator
  135. Ciprian Ciuclea, artist vizual
  136. Raluca Croitoru, artistă
  137. Mihai Mihalcea, Centrul National al Dansului
  138. Radu Lesevschi, Asociatia culturala Solitude Project
  139. Flaviu Rogojan, Asociatia Young Actions and Abstractions
  140. Ana-Maria Ursu, Teatrul Basca
  141. Andrei Ursu, Teatrul Basca
  142. Adrian Ganea, artist
  143. Thea Lazar, Asociatia Young Actions and Abstractions
  144. Alina Irina Doros, Jecza Gallery
  145. Gabriel Rauta, actor 
  146. Vasiliu Sandu Mihaela, sound artist 
  147. Cristina Stoenescu, curator
  148. Lavinia Ionescu, CUTRA
  149. Ioana Terheș, curator
  150. Edith Lazar, Asociatia Young Actions and Abstractions
  151. Mimi Ciora, artistă, Spațiul Indecis
  152. Sergiu Sas, artist, Spațiul Indecis
  153. Iulia Mărăcine, Ludic Collective
  154. Alfredo Minea, actor
  155. Levente Kozma, Asociatia Simultan
  156. Andrei Serban, actor – Asociatia Acting Works
  157. Dragos  Burlacu, artist
  158. George-Cristian Aghinea, muzician
  159. Larisa Sitar, artist
  160. Raluca Selejan, Asociația Culturală La Două Bufnițe
  161. Oana Doboși, Librăria La Două Bufnițe
  162. Andreea Medar – artist
  163. Alexandru Mâzgăreanu – regizor 
  164. Tiberiu Fărcaș, jurnalist și organizator de festivaluri
  165. Ştefania Alexandra Stoian – consilier juridic
  166. Suzana Vasilescu – Galeria Suprainfinit 
  167. Cristina Vasilescu – Galeria Suprainfinit
  168. Odette Pârvulescu- manager cultural
  169. Andreea Stanculeanu – Galeria Sector 1 
  170. Bogdan Cotirta – muzician
  171. Claudiu Cobilanschi
  172. Alex Radu – /SAC  Spațiul de artă contemporană 
  173. Anca Poterașu, Galeria ANCA POTERASU
  174. Lea Rasovszky – artist vizual, co-fondator MATKA
  175. Marcela Motoc- actriță 
  176. Stratulat Oana Roxana – operator PC, Muzeul de Arta Vizuala Galati
  177. Suzana Dan – Asociația Ephemair
  178. Ada Solomon, producător de film
  179. Ana Kun – artistă
  180. Florentina Bratfanof – freelance casting director
  181. Irina Botea Bucan, artistă
  182. Diana Andrada Todea, Scena Urbană
  183. Daniela Maier, Ordinul Arhitecților din România Filiala Transilvania
  184. Diana Buluga, Create.Act.Enjoy
  185. Adriana Gheorghe, artistă
  186. Asociaţia Sunday Culture / Duminica Culturala
  187. Alin Rotariu – Asociația Simultan
  188. Ioan Sumedre Jr., artist vizual, Asociația Caolin.
  189. Eduard Gabia – artist
  190. Asociația CEVA – Centrul pentru Educație Vizuală și Antropologică (Cluj),  Adrian M. Popa, președinte
  191. Asociația Fotopia – Călin Ilea, președinte
  192. Adrian Tibu – manager Teatrul pentru Copii și Tineret “Gong” Sibiu
  193. Andrei Arion – artist, lucrător cultural
  194. Alexandru Higyed – Librăria La Două Bufnițe
  195. Națca Vaszilcsin – Fundația Art Encounters
  196. Attila Erdei – Fundația Art Encounters
  197. Sorina Jecza, Fundația Triade
  198. Andrei Jecza, Galeria Jecza
  199. Alexandru-Aristide Fifea – ArtHub Bucharest, Asociația pt Promovarea Artelor Contemporane
  200. Alina Crețu, manager comunicare
  201. Kelemen Kinga, Asociatia GroundFloor Group
  202. Alina Berneker, manager cultural
  203. Alex Condrache, manager cultural
  204. Eunice Estera Adămuț, Asociația Culturală Contrasens
  205. Silviu Lixandru, Sandwich artist-run-space
  206. Daniela Pălimariu, Sandwich artist-run-space
  207. Ana Leoca, Asociația Circus Fairies
  208. Bodan Vlad Emanuel – artist vizual
  209. Robu Elena Ingrid- actor independent
  210. Lera Kelemen, artistă
  211. Ioana Stanca, artistă
  212. Răzvan Boar, artist
  213. Dascalu Cristian – ClujHub
  214. Tudor Pasc – TEDxCluj
  215. Horea Avram – Facultatea de Teatru și Film (UBB)
  216. Corina Ceclan – Asociația Culturală „Notes & Ties”
  217. Florin Suciu – Magic Puppet
  218. Cristina Curcan, Asociația Lateral ArtSpace
  219. Lucian Indrei, Asociația Lateral ArtSpace
  220. Fărcaș Oana, FDP
  221. Ovidiu Hrin, artist, designer, Synopsis
  222. Silvia Hrin, designer, manager cultural, Synopsis
  223. Lăcătuș Andreea, regizoare, Asociația inCAP
  224. Constantin Simona, regizoare, curatoare 
  225. Ruxandra Demetrescu, Unarte Bucuresti
  226. Diana Tănase, regizoare
  227. Maria Orosan-Telea, Facultatea de Arte și Design, Timișoara
  228. Silvia Costin, artist
  229. Carola Chișiu, MARe/Muzeul de Artă Recentă, București 
  230. Ioana Țurcan, artist vizual independent, regizor
  231. Adrian Bojenoiu, curator, Galeria ElectroPutere, Craiova
  232. Diana Gheorghiu, compozitor, Bucuresti
  233. Elizabeth Askren, director artistic, TOA – Transylvanian Opera Academy
  234. Ștefania Robu, manager – TOA – Transylvanian Opera Academy
  235. Oana Tarce – Asociația CitiZenit
  236. Ada Vlad, PR Contrasens
  237. Cristina Struța, musician
  238. Andrea Reisz, manager cultural
  239. Alexandru Fravius Deaconu, scriitor
  240. Spatan Sergiu, scriitor
  241. Andreea Cioară, artist visual
  242. Ciprian Homorodean, artist visual
  243. Simona Homorodean, artist visual
  244. Marina Paladi, mediator cultural
  245. Ana Maria Alecsandru, mediator cultural
  246. Glad Carpencu Pop, architect
  247. Cătălin Crețu – compositor
  248. Bianca Boitan-Rusu, expert în comunicare culturală
  249. Asociatia Urbannect
  250. Sorin Dan Clinci, architect
  251. Stoica Filip, performer si coregraf
  252. Livia Coloji, artist
  253. Răzvan Cornici, artist\
  254. Răzvan Alexandru Todirică, manager cultural, fotograf
  255. Sergiu Răcilă, artist manager
  256. Maria Mora, artistă independentă și producător cultural
  257. Gabriela Radoiu Les,  Muzeul Etnografic al Transilvaniei 
  258. Teodora Daria Dumitrescu, Asociația Sabot 
  259. Ionuț Suciu, producător
  260. Octavian Jighirgiu, Asociația ARTES, Iași
  261. Liliana Mercioiu Popa, artistă
  262. Laura Borotea, Asociația Minitremu
  263. Gabriel Boldiș, Asociația Minitremu
  264. Mihaela Vasile, Asociația Rokolectiv