
Centrul Cultural Clujean a lansat 𝐅𝐨𝐧𝐝𝐮𝐥 „𝐂𝐮𝐥𝐭𝐮𝐫𝐚 𝐅𝐚𝐜𝐞 𝐁𝐢𝐧𝐞”, un mecanism colectiv de finanțare prin care mediul de afaceri susține inițiativele culturale din România. În 2026, pentru ediția pilot, vor fi oferite microgranturi de câte 2.000 euro, dar și oportunitatea ca organizațiile și artiștii selectați să își prezinte proiectele în cadrul unui eveniment 𝐂𝐮𝐥𝐭𝐮𝐫𝐚 𝐅𝐚𝐜𝐞 𝐁𝐢𝐧𝐞 (CFB). Organizațiile interesate pot trimite cereri de finanțare până în data de 15 februarie 2026, iar rezultatele vor fi anunțate pe 1 martie 2026.
Lansarea a avut loc în cadrul unui eveniment organizat la Institutul Cultural Român, unde membrii Consiliului Director, Liviu Jicman, Președintele ICR, și Gilda Lazăr, Director de Comunicare al Festivalului Internațional George Enescu, alături de Ștefan Teișanu, director executiv al CCC, au vorbit despre nevoia unui mecanism prin care companiile și organizațiile culturale să poată colabora direct, transparent și eficient pentru binele comunităților.
„În 2025, în cadrul a trei evenimente care au avut loc la Cluj și București, dar și în întâlnirile cu zeci de companii și organizații culturale, am testat ideea creării unei comunități naționale a oamenilor de business și a oamenilor de cultură interesați să lucreze împreună. Pentru că ideea a fost primită cu entuziasm, iată că, acum, trecem la prima acțiune comună: Fondul Cultura Face Bine, prin care companiile finanțează proiecte și organizații culturale care au impact în comunitățile locale din România. Facem apel să se alăture mișcării noastre și alte companii, care pot începe prin a oferi un support fee de minim 2.500 de euro pe an. Suntem încrezători că, în timp, vom ajunge la finanțări în valoare de sute de mii sau chiar milioane de euro. Mulțumim primelor zece companii care susțin Cultura Face Bine și Băncii Transilvania, alături de care am pornit la acest drum”, a spus Ștefan Teișanu.
Prin contribuția anuală a companiilor afiliate, comunitatea CFB pune umărul la crearea unui ecosistem cultural sănătos, în care resursele private pot asigura continuitatea unor proiecte culturale care și-au dovedit calitatea în comunitatea din care fac parte.
Cultura Face Bine este o comunitate are aduce laolaltă oameni de business și oameni de cultură din toată țara, pentru a-i sprijini să se cunoască, să învețe unii de la alții, să progreseze împreună și să colaboreze pentru binele comun și colectiv.
Primii membri afiliați ai mișcării CFB sunt Institutul Cultural Român, Festivalul International de Film Transilvania (TIFF), The Institute (Romanian Design Week), Fapte (Jazz in the Park), AROBS, Cărturești, DeLonghi, Komiti, MHP – A Porsche Company, PPC și Wincon, alături de inițiatorii, Centrul Cultural Clujean și Banca Transilvania. Calendarul complet, regulamentul Fondului CFB și lista companiilor afiliate sunt disponibile pe culturafacebine.ro.


